Bademli Hindistan Cevizi Topları

Adı, "Egzotik!"


“Bademli Hindistan Cevizi Topları”, Yemek Köşesi – Tatlı

 

*

Merhaba,

Konuklarına değişik bir tat sunmak isteyenlere alternatif bir önerimiz var. Bademli hindistan cevizi topları! Ekşi ve tatlının bir arada olduğu yerken merak uyandıran cinsten. Apayrı bir lezzet olduğunu söylemeliyiz.

Badem ve hindistancevizi uyumlu bir ikili özellikle nane ile harmanlandığında ortaya çıkan lezzet başka diyarlara götüren aromalardan… Adını “Egzotik” koyduk.

“Bademli Hindistan Cevizi Topları”, Yemek Köşesi – Tatlı

Ne demiştik?

Badem ve hindistan cevizi…

 

Malzemeler

100gr çiğ badem
100gr hindistan cevizi
60ml akçaağaç şurubu
20ml hindistan cevizi yağı
Yarım demet taze nane
Yarım limon suyu
1 adet limon kabuğu rendesi
1 paket vanilya

 

 

Süslemesi

50gr hindistan cevizi tozu

 

 

 

 

 

Tarifimizde kullanacağımız; çiğ bademi, kuruyemişçilerden açık olarak rahatlıkla bulabilirsiniz. Taze hindistan cevizi, süpermarketlerde kolaylıkla bulabildiğimiz bir tropik meyvemiz, hatta günümüzde bir çok manavda görmek mümkün. Ben doğal olandan yana olduğum için, özellikle taze hindistan cevizi kullandım, ancak, dilerseniz baharat reyonlarındaki paketli toz hindistan cevizini de kullanabilirsiniz keza aynı aromaya yaklaşmanızı sağlayacaktır. Önemli olan noktalardan bir tanesi de taze nane. İnanın, özellikle de mutfağa yayılan taze nane kokusu sizi kendinizden geçirmeye yetecektir!

 

 

Hazırlanışı

1. Tüm malzemelerimizi mutfak robotumuza yerleştirip hepsinin birlikte parçalanması ve tatlarının iyice harmanlanmasını sağlıyoruz.
2. Önemli olan noktalardan biri bademler toz olmamalı, dişe gelmeli.
3. İyice harmanlandıktan sonra, avucumuzda minik toplar haline getiriyoruz ve hindistan cevizi ile süslüyoruz.
4. Ardından buzdolabında soğumaya bırakıyoruz. Ne kadar uzun süre buzdolabında beklerse – minimum 3-4 saat – o kadar lezzetini dışa aktarır.
5. Soğuk olarak servis ediniz.

Afiyet olsun!

 

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*