Damla Çikolatalı Cevizli İçi Boş Bezeler

İçi boş mu yoksa dolu mu ki acaba??


*
Merhaba!

Yedikçe yemek istediğimiz içi boş bezelere değişik bir tat katalım istedik. Damla çikolata mı yoksa ceviz mi olsun derken kararsız kalınca ikisini de kullanmakta karar kıldık. İçi boşlar dolup taşınca tam bir “Efsane” olduklarını belirtmekte fayda var. Öyle ki, inanamıyorum! Sanki hep bunu bekliyormuşçasına (!) göz açıp kapatıncaya kadar kıtır kıtır yemişiz hepsini 🙂

Tarifimiz oldukça basit aslında. Bir çoğumuz yalancı profiterol veya pasta yaparken de kullanıyoruz içi boşları ki tatlılara çok yakışıyor malum.

Marketlerde hazırlarını bulmak mümkünken, evde hazırlamanın zevki tartışılamaz. Tamamiyle doğal! Hele ki herşeyin hormonlu ve yapay olduğu bu dönemde… “Amaaan canım uğraşmak istemem, gider hazır alırım” diyenler elbette olacaktır onlara sesleniyoruz bu tarif için korkarız sizi de mutfağa almamız gerekiyor 🙂

İster sade olarak ister siz de bizim gibi farklı tatlar katarak içi boşlar hazırlayabilirsiniz. “Kan şekerim düştü, ah bir tatlı olsa..” diyenlerin, mutfaktaki saklama kavanozu şimdilerde içi boş meskeni olabilir! 7’den 77’ye herkes için; canınız tatlı çektiğinde 1-2 tanesini atıştırmalık niyetine tüketebileceğiniz minik kıtırların tarifine geçelim şimdi…

İçi boş beze

1 yumurta akı
1 kahve fincanı pudra şekeri
1/2 çay kaşığı vanilya
Bir tutam tuz

Tercihe göre değişen tatlar

Damla çikolata
Ceviz

* Tarifimizden ortalama 8-10 adet beze çıkıyor. Arzu ederseniz malzemeleri arttırarak daha fazla hazırlayabilirsiniz.

Hazırlanışı

1. Yumurta akını sarısından dikkatli bir şekilde ayırıp derince bir kaseye alıyoruz.
2. Pudra şekeri, bir tutam tuz ve vanilyayı eklediğimiz yumurta akını mikser yardımı ile önce düşük devirde sonra da yüksek devirde bembeyaz bir köpük oluşuncaya dek çırpıyoruz.
3. Karışımımız katılaştığında mikser çırpıcımızda takılı kalacaktır, bu köpüğümüzün hazır olduğunun göstergesidir.
4. Arzu ettiğiniz malzemeleri veya siz de bizim gibi damla çikolata ve ceviz ekleyip köpüğümüzü söndürmeden hafif hareketler ile karıştırıyoruz. Bu noktada naif ve yavaş hareketlerde bulunmak önemlidir çünkü köpük çok çabuk sönebilir.
5. Şekilli bezeler hazırlamak için, krema poşetinize köpüğümüzü bir kaşık veya spatula yardımı ile dolduruyoruz.
6. Yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsimize bezelerimizi döküyoruz. Yağlı kağıdınız yok ise az bir yağ ile tepsinizi yağlayabilirsiniz.
7. Önceden 120 derecede ısıttığımız turbo fırınımızda 50 dakika pişiriyoruz. Hatırlatmakta fayda var ki; fırın pişirme süreleri neredeyse çoğu fırına göre değişim gösterdiğinden ara ara kontrol etmenizde fayda var.
8. Hazır olan bezelerimizi fırından çıkardıktan sonra ılınmaya alıyoruz.
9. Soğuduktan sonra servise hazır oluyorlar. Pişince bize de verir misiniz? 😉

İçi boş mu yoksa dolu mu bilmiyoruz amaaa saklama kavanozları dolsun istiyoruz biz 🙂

Sevdiklerinizle hoş zamanlar geçirmenize vesile olsunlar, afiyetle!

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*