Fırında T-Bone Steak Nasıl Pişirilir?
Merhaba!

Bugün sizlere çoğumuzun ızgarada severek tükettiği T-Bone Biftek – Steak – için farklı bir reçete sunacağız. Bu kıymetli et parçasi ile T harfi şeklindeki kemiğinden elde edeceğimiz lezzeti, fırın poşetinde patates, soğan ve çeşitli baharatlarla pekiştirip, ağzınıza layık bir hale getiriyoruz.
Hazırlık süresi
30dakika
Pişirme süresi
1saat
Hazırlık süresi
30dakika
Pişirme süresi
1saat
Malzemeler
  • T-bone biftek– arzu ettiğiniz kişi sayısı kadar
Yapılışı
  1. Biftekleri pişirmeden önce her iki yanını da tuz, karabiber ve zeytinyağı ile marine ediyoruz.
  2. Marine ettiğimiz biftekleri yaklaşık 30 dakika kadar dinlenmeye bırakıyoruz. O esnada fırınımızı 150 derecede ısınması için açıyoruz.
  3. Yemeğimizi hazırlayacağımız fırın poşetinin içine 1 tatlı kaşığı un döküyor ve her yanına eşit dağılmasını sağlıyoruz.
  4. Kabuğunu soyduğumuz ve temizlediğimiz 3 adet patateslerimiz ile 2 adet kırmızı soğanlarımızı halka halka doğruyoruz.
  5. Fırın poşetimizin içine önce biftekleri yerleştiriyoruz. Sonra da poşetimizde malzemeler üstüste gelmeyecek şekilde patates ve kırmızı soğanları dağıtıyoruz.
  6. Arzu ettiğiniz baharatları bu noktada kullanabilirsiniz. Biz tarifimizde tuz ve karabiber dışında kimyon, kekik ve biberiye kullandık. Tüm baharatlarınızı ekledikten sonra yarım çay bardağı zeytinyağını malzemelerin üstüne gezdirmenizi öneriyoruz.
  7. Pişmeye hazır olan poşetinizin; fırında patlamaması için, üstünü 5-6 yerden bıçak ile delmeyi unutmayın.
  8. 150 derecede ısınmış olan fırınınızda – medium seviyesinde seviyorsanız şayet – yaklaşık 1 saat patatesler pişene kadar pişiriniz. Her zaman söylediğimiz gibi, ne yazık ki çoğu fırının pişirme süresi farklı olabildiğinden sizlere naçizane önerimiz şu ki; fırınınızda pişmekte olan yemeğinizi fırının kapağını açmadan sık sık belli aralıklar ile kontrol etmeniz. Keza, yemeğin pişme durumunu gözlemlemek size yardımcı olacaktır.