(Fransız Usulü) Damla Çikolatalı Cevizli İçi Boş Bezeler


Damla Çikolatalı Cevizli İçi Boş Bezeler Tarifi Nasıl Yapılır

(Fransız Usulü) Damla Çikolatalı Cevizli İçi Boş Bezeler Nasıl Yapılır? - Yemek Köşesi
(Fransız Usulü) Damla Çikolatalı Cevizli İçi Boş Bezeler Nasıl Yapılır? – Yemek Köşesi
Print
Damla Çikolatalı Cevizli İçi Boş Bezeler Tarifi Nasıl Yapılır?
Merhaba!

Yedikçe yemek istediğimiz içi boş bezelere değişik bir tat katalım istedik. Damla çikolata mı yoksa ceviz mi olsun derken kararsız kalınca ikisini de kullanmakta karar kıldık. İçi boşlar dolup taşınca tam bir "Efsane" olduklarını belirtmekte fayda var. Öyle ki, inanamıyorum! Sanki hep bunu bekliyormuşçasına (!) göz açıp kapatıncaya kadar kıtır kıtır yemişiz hepsini 🙂

Tarifimiz oldukça basit aslında. Bir çoğumuz yalancı profiterol veya pasta yaparken de kullanıyoruz içi boşları ki tatlılara çok yakışıyor malum. Marketlerde hazırlarını bulmak mümkünken, evde hazırlamanın zevki tartışılamaz. Tamamiyle doğal! Hele ki herşeyin hormonlu ve yapay olduğu bu dönemde... "Amaaan canım uğraşmak istemem, gider hazır alırım" diyenler elbette olacaktır onlara sesleniyoruz bu tarif için korkarız sizi de mutfağa almamız gerekiyor!

İster sade olarak ister siz de bizim gibi farklı tatlar katarak içi boşlar hazırlayabilirsiniz. "Kan şekerim düştü, ah bir tatlı olsa.." diyenlerin, mutfaktaki saklama kavanozu şimdilerde içi boş meskeni olabilir! 7'den 77'ye herkes için; canınız tatlı çektiğinde 1-2 tanesini atıştırmalık niyetine tüketebileceğiniz minik kıtırların tarifine geçelim şimdi...
Damla Çikolatalı Cevizli İçi Boş Bezeler Tarifi Nasıl Yapılır
Hazırlık süresi 10 dakika
Pişirme süresi 1 saat
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
 • 1 adet yumurta akı
 • 1 kahve fincanı pudra şekeri
 • 1/2 çay kaşığı vanilya
 • 1 tutam tuz
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • damla çikolata
 • ceviz
Hazırlık süresi 10 dakika
Pişirme süresi 1 saat
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
 • 1 adet yumurta akı
 • 1 kahve fincanı pudra şekeri
 • 1/2 çay kaşığı vanilya
 • 1 tutam tuz
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • damla çikolata
 • ceviz
Damla Çikolatalı Cevizli İçi Boş Bezeler Tarifi Nasıl Yapılır
Yapılışı
 1. Tarifimizden ortalama 8-10 adet beze çıkıyor. Kişi başı 2'şer adet düşündüğümüzden tarifimizi yukarıda 5 kişilik olarak belirttik. Arzu ederseniz malzemeleri arttırarak daha fazla hazırlayabilirsiniz.
 2. Yumurta akını sarısından dikkatli bir şekilde ayırıp derince bir kaseye alıyoruz.
 3. Pudra şekeri, bir tutam tuz ve vanilyayı eklediğimiz yumurta akını mikser yardımı ile önce düşük devirde sonra da yüksek devirde bembeyaz bir köpük oluşuncaya dek çırpıyoruz.
 4. Karışımımız katılaştığında mikser çırpıcımızda takılı kalacaktır, bu köpüğümüzün hazır olduğunun göstergesidir. Limon suyunu da ekliyoruz. Limon suyu, köpüğümüzün daha da katılaşmasını sağlayacak.
 5. Arzu ettiğiniz malzemeleri veya siz de bizim gibi damla çikolata ve ceviz ekleyip köpüğümüzü söndürmeden hafif hareketler ile karıştırıyoruz. Bu noktada naif ve yavaş hareketlerde bulunmak önemlidir çünkü köpük çok çabuk sönebilir.
 6. Şekilli bezeler hazırlamak için, krema poşetinize köpüğümüzü bir kaşık veya spatula yardımı ile dolduruyoruz.
 7. Yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsimize bezelerimizi döküyoruz. Yağlı kağıdınız yok ise az bir yağ ile tepsinizi yağlayabilirsiniz.
 8. Önceden 120 derecede ısıttığımız turbo fırında 50 dakika pişiriyoruz. Hatırlatmakta fayda var ki; fırın pişirme süreleri neredeyse çoğu fırına göre değişim gösterdiğinden ara ara kontrol etmenizde fayda var.
 9. Hazır olan bezelerimizi fırından çıkardıktan sonra ılınmaya alıyoruz.
  Damla Çikolatalı Cevizli İçi Boş Bezeler Tarifi Nasıl Yapılır
 10. Soğuduktan sonra servise hazır oluyorlar. Pişince bize de verir misiniz? 😉 İçi boş mu yoksa dolu mu bilmiyoruz amaaa saklama kavanozları dolsun istiyoruz biz 🙂

(Fransız Usulü) Damla Çikolatalı Cevizli İçi Boş Bezeler tarifi nasıl yapılır detaylı anlattığımız tarifimize benzer tüm tariflerimiz için sitemizi inceleyiniz.
Sevdiklerinizle hoş sohbetinize keyif katması dileğimizle… Afiyet olsun!

Yemek Köşesi